„Do Evropy se raději nevracej!“ varuje mě starostlivě stařík ve starobinci zřizovaném kongregací sester Matky Terezy. „Zůstaň v Indii! Máme tady televizi a tam říkali, že v Evropě je terorismus a globální oteplování!“ Oponuji tím, že Evropa patří mezi nejbezpečnější části světa. Senior si trvá na svém a vypráví, o jakých hrůzách z Evropy slyšel.
Město Pune nepatří mezi vyhledávané turistické destinace. Jako cizinec se na mnoha místech stávám okamžitou atrakcí. Někteří na mou přítomnost reagují tak, že si vytáhnou smartphone a žádají o společné selfíčko. Jiní, ti intelektuálněji zaměření, si chtějí popovídat. Stejně jako u nás, i v Indii se lidé rádi ptají na politiku. Protože jsem z Evropy, otázka je jasná: „Co říkáš na Brexit?“ Mám pocit, že každý, kdo se v Indii aspoň trochu zajímá o politické dění, má na Brexit jasný názor. Většinou se setkávám s tvrzením, že Velká Británie svým rozhodnutím ohrožuje světovou stabilitu a z Brexitu nemůže vzejít nic dobrého. V politických rozhovorech se také rychle dostaneme k tématu „Donald Trump,“ jehož luxusní projekt „Trump Towers Pune“ se stal nejviditelnější dominantou části města, ve které dočasně bydlím. Většinou se s lidmi shoduji na tom, že Trumpovo jednání lze jen těžko předvídat, ale může přinést rizika celému světu. „A co uprchlíci v Německu?“ ptá se někdo další, „slyšel jsem, že jich tam přijelo milion, že integrace kvůli kulturním rozdílnostem moc nefunguje a že ta situace je velmi vážná!“
„A jaká je vlastně politická situace u vás v Indii?“ ptám se staršího kněze, který se mi právě svěřil se svými obavami o budoucnost Evropské unie. „Zkusím se podívat, jestli najdu nějaký dobrý informační zdroj, kde by sis to mohl přečíst,“ slibuje duchovní. Později se ale neozve a já se k „dobrému zdroji“ informací nedostávám.
Indie prochází obrovskými společenskými změnami spojenými s ekonomickým růstem a celkovou změnou trhu. Do řady měst, včetně Pune, se v minulých letech přistěhovaly statisíce až miliony lidí ze všech koutů Indie. Městské periferie venkovského charakteru se během několika let stávají hustě zalidněnými městskými jádry bez uspokojivého územního plánování. Země se modernizuje, bohatne, láká zahraniční investory. Navzdory tomu zde stále žijí stovky milionů lidí pod hranicí absolutní chudoby. V mnoha oblastech sílí hinduistický fundamentalismus a mezietnické a mezináboženské napětí roste. Indové rapidně zvyšují svojí konzumaci, což je vidět i na obrovských kupách odpadků prakticky na kterémkoli volném plácku ve veřejném prostoru. Když na to všechno pomyslím, nemám pocit, že by se v této zemi nic nedělo a že by chyběla témata k řešení.
Beru do ruky listy celonárodního deníku „The Times of India.“ Z titulní stránky se na mě dívá Trump. Kousek pod jeho fotkou nacházím alarmující titulek o možných důsledcích Brexitu. Následně mě do očí trefí zpráva o masovém přívalu uprchlíků do Německa. První článek týkající se Indie, který nalézám, popisuje tragické úmrtí mladíka, který vylezl na zábradlí mostu a snažil se vyfotit krásné selfie s řekou dole v údolí. Informativně obsáhlá je rubrika zabývající se celebritami z Bollywoodu. Konečně nacházím něco, co se týká indické politiky: nemocný chlapec v chudinském slumu napsal dopis premiérovi Módímu, ve kterém ho žádal o finanční podporu pro svoji léčbu. A ejhle, morálně dokonalý politik na dopis odpověděl a potřebné peníze bez otálení poslal! Vzápětí nacházím článek ještě úžasnější: Indie pokořila světový rekord v počtu vyslaných družic na jediné raketě!
Indie je úžasná země! Jaká to smůla, že jsem se narodil v části světa, kde mi hrozí globální oteplování a terorismus!