Pomoc uprchlíkům

Se syrskými uprchlíky jsem se poprvé setkal v létě 2015 na okraji tureckého města Aksaray. Jedna rodina, vlastnímu strádání navzdory, mě pozvala na večeři.  Děti mi situaci vysvětlovaly jednoduchým výrazem „Suria bum!“ doplněným gestikulací symbolizující vybuchující bomby. Nedlouho poté jsem měl možnost navštívit největší uprchlický tábor v Bulharsku a napsat o něm reportáž. Tehdy jsem se domníval, že se o téma více zajímat nebudu.

Akutní humanitární krize na Balkánské trase ale zapříčinila, že jsem se několik následujících měsíců problematice uprchlíků věnoval téměř každý den. Od září 2015 do března 2016 jsem jako dobrovolník čtyřikrát navštívil Srbsko a jednou také řecký ostrov Lesbos, kde jsem pomáhal prakticky s čímkoli, co bylo zrovna potřeba. Mezi jednotlivými výjezdy jsem o pomoci uprchlíkům psal články a snažil se oslovit širší spektrum médií. O svých poznatcích a zkušenostech jsem také hovořil na několika různých besedách pro veřejnost a vytvořil si prezentaci, kterou jsem až do jara 2016 průběžně aktualizoval.

Zde uvádím pouze vybrané články, včetně textu o mém zapojení, který vznikl na bázi rozhovoru s redaktorkou Žurnálu Univerzity Palackého, a úvahy, kterou jsem publikoval na Aktuálně.cz

Přestože téma uprchlíků na Balkáně již není příliš často medializováno, zůstává situace na některých místech stále kritická. Pokud chcete pomoci, nebo se třeba jen informovat o aktuálním stavu, doporučuji sledovat informace zavedených neziskových organizací nebo mezinárodních organizací, jako je UNHCR.

Setkání s uprchlíky na kraji města Aksaray (Turecko)

Reportáž z uprchlického tábora Harmanli (Bulharsko)

Reportáž z uprchlického tábora Adaševci (Srbsko)

Článek o mém zapojení do pomoci uprchlíkům

Úvaha Skrytý terorismus v nás

Viz také:

Kniha o pomoci uprchlíkům Berkasovo

Fotogalerie Pomoc uprchlíkům

Nabídka přednášky Pomoc uprchlíkům