Indie

Město Pune v indickém státě Maharasthra patří mezi nejvýznamnější centra indické ekonomiky, a to především díky zahraničním investicím. Působí zde řada firem v oblastech informačních technologií nebo komunikace. V těsné blízkosti kancelářských komplexů a luxusních bytovek pro střední třídu se ale stále nacházejí chudinské slumy, přeplněné silnice a prasata pasoucí se v odpadcích.

Rychle rostoucí velkoměsto vstřebává statisíce migrantů ze všech částí Indie. V jedné čtvrti tu najdete chrámy třeba i čtyř různých náboženství a příslušníky pestré škály rozličných kultur. Není výjimkou, že sousedé hovoří zcela odlišným jazykem, nebo že při zahájení komunikace nejdříve domluví, který jazyk budou používat.

Ve městě Pune jsem strávil tři měsíce v roce 2016, kdy jsem působil u lokální neziskovky a dělal zde kvalitativní výzkum ke své diplomové práci na téma vnitřní migrace v Indii. Během svého pobytu jsem měl možnost navštívit Mumbai, město Aurangabad a památky v okolí a také horské oblasti Východního Ghátu, kde jsem se seznámil s oblíbenou indickou zábavou mokrých výletů konaných v monzunovém období.

Články o Pune, o migraci a obecně o Indii

Článek s rozvojovou tematikou popisující situaci ve městě Pune – epicentrum indického rozvoje

Rozhovor se sociálním pracovníkem Indické děti utíkají z domova

Populárně naučný článek Miliony Indů odcházejí z venkova do městských slumů

Odkaz na moji diplomovou práci Vnitřní migrace v Indii

Fejeton o indických médiích

Cestovatelské články

Zábava po indicku? Mokré monzunové výlety plné selfíček

Ostrov Elefanta a mumbaiská čtvrť Dharáví

Viz také:

Fotogalerie Pune

Pune, Denní centrum pro děti ze slumu

Fotogalerie Maharashtra

Mumbai, Aurangabad a okolí, Západní Ghát

Nabídka přednášky Jak se žije v indickém velkoměstě