Knihy

Berkasovo – příběh dobrovolníka na balkánské trase

Dokumentární próza o pomoci uprchlíkům na balkánské trase na podzim roku 2015. Skutečný příběh o rozmanité komunitě dobrovolníků konfrontovaných s humanitární krizí, na kterou nebyl nikdo připraven, i o atmosféře v názorově rozdělené společnosti ovlivněné množstvím mediálních zpráv, sociálními sítěmi, touhou pomáhat i strachem z neznámého. Kniha o setkání normálních lidí z různých kultur s velkými dějinami současného světa.

Kniha obsahuje přílohu s fotografiemi Honzi Kundráta, které byly pořízeny na podzim 2015 na srbsko-chorvatských hranicích.

Zakoupíte na:

PALMKNIHY_ LUXOR___ Martinus

Levné-knížky____Knihkupectví Jakuba Demla

Knihu je možné zakoupit také přímo u autora. Pro více informací pište na dominik.obruca(zavináč)gmail.com

Ohlasy v médiích

iLiteratura – Touha po/moci

Roverský kmen – BERKASOVO, NADĚJE UPROSTŘED BALKÁNSKÉ TRASY

Proboha – Na obou stranách barikády se najdou obětaví lidé a pak ti plní strachu

Sedmá generace – Berkasovo: tak daleko, tak blízko

Autor o knize

V letech 2015 a 2016 jsem se účastnil pěti výjezdů na tzv. balkánskou trasu, kde jsem se zapojil do humanitární pomoci uprchlíkům koordinované českými dobrovolníky. Skupiny českých i zahraničních dobrovolníků na místech krize v některých obdobích suplovaly nejen práci humanitárních organizací, ale také zdravotníků nebo policie. V čase mezi výjezdy jsem na toto téma pořádal besedy pro veřejnost nebo psal články do časopisů. S odstupem několika let, jsem se vrátil ke svým poznámkám sepsaným přímo po návratu z dobrovolnického výjezdu na hraniční přechod Berkasovo-Bapska mezi Srbskem a Chorvatskem v říjnu 2015, a dal jim podobu literárního díla.

Poděkování

Děkuji za finanční podporu štědrému mecenáši panu Jaromírovi Plachému, sponzorům manželům Ludmile a Hayatovi Okamurovým a paní Magdaleně Martinovské. Svým rodičům děkuji za podporu v době, kdy jsem jezdil na humanitární výjezdy i při přípravách knihy.

Dále děkuji Honzovi Kundrátovi za poskytnutí fotografií z místa krize a Anežce Hrbáčkové za cenné připomínky k textu rukopisu.

 

Když jsem byl člověkem

V roce 2019 mi v nakladatelství Malvern vyšel knižní debut, básnická sbírka Když jsem byl člověkem. Kniha obsahuje básně s tématy filosofickými až existenciálními, ale také texty impresionistické. Ukázky mé básnické tvorby lze najít na stránce Poezie.

Nakladatelská anotace: „Při psaní básní se nechávám vést intuicí. Všechny texty uvedené v této knize vznikly  více či méně spontánně; spíše než jako autor se cítím být člověkem, který jen zapsal to, co zachytil ve vzduchu. Konečný výběr obsahuje básně meditativních nálad i syrové reality, vyjadřující radost i obavy z komplikovanosti současné doby. Je to kniha o člověku.“

Děkuji za finanční podporu Jindry Synka a všech ostatních, kdo vydání knihy podpořili. Dále děkuji za podporu kamaráda a autora skvělých povídek Jakuba Kurnase a klavíristce a hudební skladatelce Jenovéfě Kučerové alias Gwiwer Avedisyan.

Knihu lze zakoupit přímo u autora, v e-shopu nakladatelství Malvern nebo třeba v e-shopu distribuční sítě Kosmas.

Ohlasy v médiích

ČT ART – JEDNA BÁSEŇ